Przewodnik po wartościowych książkach dla dzieci i młodzieży.

Prowadząc zajęcia biblioterapeutyczne zauważam, że dzieci czytają książki z różnych powodów. Niektóre szukają sposobu na zabicie nudy, inne chcą rozrywki, a inne zdobyć wiedzę. To co łączy je wszystkie to ciekawość świata. Przecież pierwszy raz stykają się z wieloma trudnymi sytuacjami w życiu. Na podstawie swoich doświadczeń przygotowałam przewodnik o wartościowych książkach dla dzieci i młodzieży. To właśnie o tych pozycjach moi podopieczni długo ze mną rozmawiają. Jeśli również chcesz pokazać i przede wszystkim pomóc zrozumieć ten skomplikowany świat swojemu dziecku, to rekomenduję poniższe lektury – sama je sprawdziłam!

1. „A niech to gęś kopnie” Guśniowska Marta

Wartościowa książka dla dzieci w wieku 5-8 lat
Zabawna książka dla dzieci w wieku 5-8 lat

Jak sobie dać radę z depresją? Co można zrobić z gąską, która nie widzi sensu we własnym życiu i postanawia znaleźć kogoś, kto ją zje? Główna bohaterka – gęś, czuję się brzydka i nielubiana. Postanawia zostać zjedzona przez spotkanego lisa, ten jednak wolałby apetyczne kurki. Gęś nie daję jednak za wygraną, a lis obiecuję jej, że znajdą konsumenta, który z chęcią pożrę tytułową bohaterkę. Brzmi strasznie? Nic bardziej mylnego! 😊 To jedna z najzabawniejszych książek, jakie kiedykolwiek przeczytałam. Ponadczasowe wartości i refleksja o odnalezieniu swojego miejsca na świecie sprawiają, że książka jest niezwykle wartościowa.  Polecam gorąco, również starszym czytelnikom.

2. „Ikabog” J.K.Rowling

Wartościowa książka znanej autorki dla dzieci w wieku 8-12 lat
Wartościowa książka znanej autorki dla dzieci w wieku 8-12 lat

Ciekawostką jest, że autorka napisała tę książkę ponad 10 lat temu. Postanowiła podzielić się ją z dziećmi i młodzieżą w czasie pandemii, aby poprawić im humor. To jednak nie wszystko – cały dochód ze sprzedaży autorka przekazała na walkę z Covid 19.

Baśń opowiada historię królestwa Coniemiara, w którym panuje dobrobyt i wszyscy żyją szczęśliwie. Jednak mieszkańcy boją się słynnego potwora Ikaboga, który zamieszkuje pobliskie bagry. Dodatkowo przez fałszywych doradców, królestwo przechodzi przemianę…

Autorka porusza temat śmierci, kłamstwa i manipulacji. Baśń pokazuje, że kłamstwo ma krótkie nogi, a prawda jest uniwersalną wartością. W piękny sposób przedstawia również miłość, przyjaźń, rodzinę i tolerancję. Ponadto ilustracjami można się tylko zachwycać. 🌼

Bardzo polecam!

3. „Dzień czekolady” Anna Onichimowska – wartościowa książka o przewrotnym tytule

Lektura dla dzieci w wieku 7-9 lat
Lektura dla dzieci w wieku 7-9 lat

Głównym tematem tego tytułu jest… Śmierć.

Oczami dziecka obserwujemy codzienność rozsypanej rodziny. Problemy małych bohaterów – Moniki i Dawida wydają się zbyt skomplikowane jak na ich wiek. Jednak radzą sobie z nimi, na swój dziecięcy sposób, używając przede wszystkim wyobraźni i zabawy.

Książka pełni funkcję biblioterapeutyczną. Pokazuje lęki, marzenia, tęsknotę i miłość.

Warto przeczytać tę książkę i spojrzeć na tak trudny temat oczami dziecka.

Polecam 🌼

4. „Drzewo życzeń” Applegate Katherine

Przepiękna baśń dla dzieci w wieku 9-12 lat
Przepiękna baśń dla dzieci w wieku 9-12 lat

Jest to baśniowa historia napisana z perspektywy drzewa. Opowiada o przyjaźni, tolerancji, inności, tradycji, jest też przeplatana wątkami ekologicznym. Tytułowe drzewo – Dąb pełni bardzo ważną rolę. Co roku ludzie przyczepiają do niego kartki, ponieważ powierzają mu najskrytsze marzenia. Zadanie Dębu polega na słuchaniu i obserwowaniu. Nigdy nie rozmawia z ludźmi. Jednak w jednej, jedynej sytuacji postanawia złapać tę regułę dla dobra wszystkich mieszkańców.  Polecam gorąco! To piękna i wzruszająca książka.

5. „Przygoda w Greenglass House” Milford Kate – wartościowa książka poruszająca temat adopcji

Książka o adopcji dla dzieci w wieku 9-12 lat
Książka o adopcji dla dzieci w wieku 9-12 lat

Kolejną książką z przewodnika dla dzieci i młodzieży na czas kwarantanny jest pozycja, która opowiada o zajeździe, do którego zaczynają przyjeżdżać bardzo dziwni ludzie. Na początku może się wydawać, że te postacie są ze sobą niepowiązane, jednak to tylko pozory. Głównym bohaterem jest 12- letni Miło, syn gospodarczy, który planuje rozwiązać tę zagadkę. Wspólnie z Meddy, córką kucharza muszą odszyfrować wskazówki i znaleźć powiązanie między hotelem, a dziwnymi gośćmi.

Książka dodatkowo porusza ważny temat adopcji i bycia adoptowanym. Pokazuje siłę przyjaźni, rodziny, wsparcia i szacunku.

Polecam gorąco! 🌼

6. „Star Stable. Opowieści z Jorvik” Dahlgren Helena

To propozycja dla dzieci i młodzieży w wieku 9-13 lat
To propozycja dla dzieci i młodzieży w wieku 9-13 lat

Ta książka jest podzielona na cztery opowiadania. Przedstawia przygody czterech przyjaciółek – Lisy, Alex, Lindy i Anne. Każdej bohaterce przypisana jest inna pora roku. Dziewczynki są Jeźdźcami dusz, podróżują na fantastycznych koniach, a czytelnika przenoszą do świata magii.

Dodatkowo książka poruszają ważne kwestie uniwersalne, m.in. niezrozumienie w społeczeństwie, brak komunikacji z rodzicami czy samotność.

Polecam! To książka nie tylko dla dziewczynek 🙂

7. „Willa, dziewczyna z lasu” Beatty Robert

Propozycja dla dzieci i młodzieży w wieku 10-13 lat (wiek umowny😊)
Propozycja dla dzieci i młodzieży w wieku 10-13 lat (wiek umowny😊)

Ta książka obecnie znajduje się na 1 miejscu bestsellerów ,,New York Timesa”, a jej przedział wiekowy zaczyna się od 1 lat, a kończy na 110. 🤭

Willę poznajemy w Wielkich Górach Mglistych, dziewczynka mieszka z babcią w lesie, która uczy ją starego języka i rozmów ze zwierzętami. Główna bohaterka potrafi poruszać się bezgłośnie. Jej życie jest przepełnione magią, ale i bólem, ponieważ dowiadujemy się, że w przeszłości straciła rodziców i siostrę bliźniaczkę. Jej przygody są niesamowite, często stawiają Willę przed trudnym wyborem między dobrem a złem. Baśń uczy szacunku dla przyrody, zwierząt, opowiada też o przyjaźni i dojrzewaniu.

Serdecznie polecam! 🍀

8. „Ciasto ze szczyptą nadziei” Moore Fitzgerald Sarah

Wartościowa książka dla młodzieży wieku 13-16 lat
Książka kryminalna dla młodzieży wieku 13-16 lat

Książka ‘Ciasto ze szczyptą nadziei’ opowiada o silę przyjaźni. Główny bohater Oscar – to chłopiec, który zaginął. Potrafił piec pyszne tarty jabłkowe. Całe miasteczko uważa go za zmarłego, oprócz jego przyjaciółki, Meg i młodszego brata, Steviego. Kiedy wszyscy wokół pogrążeni są w żałobie, Meg i Stevie próbują odkryć, co naprawdę stało się z Oscarem.

Jest to powieść obyczajowa, przepełniona ciepłem i wrażliwością. Jednak porusza też tematy trudne, ale przede wszystkim niesie bardzo pozytywne przesłanie o tym, by nigdy nie tracić nadziei, wierzyć w dobrych ludzi, moc przyjaźni i miłości 🥰

9. „Fanfik” Osińska Natalia    

Lektura dla młodzieży wieku 15-18 lat
Lektura dla młodzieży wieku 15-18 lat

Ta książka porusza ważne tematy: depresję wśród młodzieży, trudność w zrozumieniu siebie, konflikty rodzinne, problemy ze szkolnymi rówieśnikami, ale przede wszystkim opowiada historię Antoniny (a tak naprawdę Tośka) osoby transpłciowej, która próbują odnaleźć się w środowisku, nie tracąc przy tym wszystkim humoru.

Antonina, to osoba, która chodzi do liceum. Bierze leki psychotropowe, które pomagają jej funkcjonować, ale sprawiają też, że nie odczuwa żadnych emocji. Jednak zmienia się to, gdy poznaje nowego ucznia- Leona. Zostają przyjaciółmi i to on pokazuje głównej bohaterce inne strony środowiska LGBT +.

Ta książka opisuje, jak ważne dla osób transpłciowych jest życie w zgodności z samym sobą, ale też bycie akceptowanym w rodzinie, wśród przyjaciół i środowisku szkolnym.

Polecam! 🌈

10. „Lęk off” Galanti Regine – wartościowa książka o lęku i smutku

Propozycja dla młodzieży w wieku 16-18 lat
Propozycja dla młodzieży w wieku 16-18 lat

Pandemia, media społecznościowe, nauczanie zdalne, brak kontaktu z rówieśnikami, problemy z komunikacją, samotność, nauka, kłótnie z rodzicami – to wszystko sprawia, że nastolatek odczuwa lęk, samotność, często stany depresyjne, stosuje samookaleczenie.

To ostatni moment, żeby zacząć działać.

Cieszę się, że powstają takie książki, które pomagają młodym ludziom zrozumieć swoje uczucia i wątpliwości. To nie jest zwykłą książka o lęku, ponieważ zawiera testy, które zwiększają samoświadomość oraz ćwiczenia, które pomagają zrozumieć własny lęk.

Ta książka uspokaja oraz dostarcza cenne informacje.

Jeśli zaciekawiły Cię powyższe wartościowe książki dla dzieci i młodzieży, to serdecznie zachęcam to przejrzenia moich wcześniejszych propozycji:

 

 

3 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do społeczności Pomabajki!
i otrzymaj dostęp do:

Wskazany e-mail będzie wykorzystywany tylko na potrzeby komunikacyjne społeczności Pomabajki, nie przekażę go nikomu innemu. W każdym momencie możesz poprosić mnie o wykreślenie Twoich danych. Liczę, że jednak takiej potrzeby nie będzie :)

Instagram

Facebook

Bądź w kontakcie
z jeszcze większą ilością fanów Pomabajek!