Teatr Kamishibai – Jak zachęcić dziecko do czytania?

Jak zachęcić dzieci do czytania? Z tym pytaniem zetknął się niejeden rodzic i nauczyciel.  Większość dzieci jest wymagająca i nie zaciekawi ich zwykły tekst. Jako mała dziewczynka uwielbiałam czytać, jednocześnie przenosząc się w świat wyobraźni. Jednak wielu moich kolegów i koleżanek wolało pograć na komputerze lub obejrzeć bajkę w TV, niż zagłębić się w świat książek. Trudno było 20 lat temu, a jak jest teraz? Jak sprawić, żeby dzieci chętniej czytały? Odpowiadając na to pytanie, trzeba przyznać, że nie wszystkie dzieci muszą lubić czytać, ale można im pokazać, ile to daje korzyści i przyjemności, a w późniejszym czasie same zdecydują czy sprawia im to radość. Od czego zacząć? Najpierw trzeba je zainteresować formą, a później treścią. Świetnym sposobem jest teatr kamishibai.

Teatr kamishibai – inaczej papierowy teatr. Jest to wywodząca się z Japonii technika opowiadania tekstu za pomocą plansz z ilustracją i skrzyni Butai. Brzmi skomplikowanie? Wyobraźcie sobie drewnianą skrzynię, która ma dołączone duże plansze z pięknymi ilustracjami. Z tyłu plansz znajduje się tekst, który widzi tylko osoba czytająca, natomiast odbiorcy dostrzegają tylko przesuwające się plansze. Ta technika pomaga osiągnąć magiczny efekt koncentracji, a forma czytania to prawdziwie teatralne doświadczenie. Gdy narrator odczytuje tekst i kolejno przekłada plansze, dzieci dostrzegają ilustracje, a te utrzymują ich zainteresowanie.

Skrzynia Butai – jest to drewniana skrzynia. Z przodu posiada drzwiczki, natomiast z tyłu jest otwarta. Z prawej strony posiada pusty bok na włożenie bajki i swobodne przekładanie kart. Otwieramy ją dopiero w momencie, gdy chcemy opowiedzieć bajkę i zacząć pokazywać kolejne ilustracje. Wprowadza to dzieci w świat tajemniczości. 

Plansze ilustracyjne – drukowane są na sztywnym papierze. Jest to zazwyczaj kilkanaście ilustracji w formacie A3. Na planszach przedstawiona jest opowieść. Każda ilustracja odpowiada kolejnemu fragmentowi opowiadania. Wydane są dwustronnie – na przedniej stronie umieszczona jest ilustracja, natomiast na tylnej stronie tekst.

Bajki Kamishibai – są przeróżne! Osobiście posiadam kilka, ale najbardziej podoba mi się opowieść:

„W lustrzanej sali” – tekst: Julian Brudzewski, ilustracje: Zuzanna Szczepanik, wyd. Tibum.
Książka przeznaczona dla dzieci w wieku 4–12 lat.

Gdy prowadziłam zajęcia z bajkoterapii, to dzieci były nią zachwycone. 😊 Opowiada o dwóch pieskach, które pojedynczo trafiały do sali pełnej luster. Jeden ze zwierzaków wchodząc do sali bardzo się przestraszył i zaczął szczerzyć kły– znalazł się w miejscu, gdzie było pełno złych i groźnych psów. Spędził tam kilka chwil i wybiegł przestraszony z przekonaniem, że świat jest pełny złych psów. Kolejny zwierzak wbiegł do sali z uśmiechem i zauważył, że to miejsce jest pełne przyjaznych, miłych i lubiących się bawić piesków. Czas mijał szybko, a zwierzak wracając do domu był przekonany, że świat składa się z samych dobrych i miłych psiaków. Morałem tej bajki jest postrzeganie świata w różny sposób. Niektórzy widzą świat przez różowe okulary – kochają wszystkich ludzi i są bardzo ufni. Natomiast inni często mają zły nastrój, są niemili, nieuprzejmi lub po prostu źli. A jaki jest Wasz świat? Ile jest światów? Światów jest tyle ile ludzi, bo każdy jest inny i inaczej postrzega rzeczywistość. Trzeba dzieciom uświadomić, że na swojej drodze spotkają wiele osób – niektórzy będą mili, a inni źli i złośliwi. Ważne, żeby potrafiły sobie poradzić spotykając zarówno miłych, jak i nieuprzejmych ludzi.  

W rozmowie można również nawiązać do naszych uczuć – to cudowne mieć często dobry nastrój, być miłym i pogodnym, jednak czasami trzeba sobie pozwolić na smutek czy gniew. Ważne, żeby dziecko potrafiło odróżniać dobro od zła. Bycie dobrym człowiekiem sprawia, że nasz świat staje się piękniejszym. 😊 

Wracając do wstępu – zainteresujmy dzieci formą, a chęć poznania tekstu przyjdzie sama!

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do społeczności Pomabajki!
i otrzymaj dostęp do:

Wskazany e-mail będzie wykorzystywany tylko na potrzeby komunikacyjne społeczności Pomabajki, nie przekażę go nikomu innemu. W każdym momencie możesz poprosić mnie o wykreślenie Twoich danych. Liczę, że jednak takiej potrzeby nie będzie :)

Instagram

Facebook

Bądź w kontakcie
z jeszcze większą ilością fanów Pomabajek!