Top 10 najpiękniejszych książek dla dzieci o miłości

Już niedługo Walentynki – święto zakochanych. Specjalnie na tę okazję przygotowałam dla Was top 10 najpiękniejszych książek o miłości dla dzieci. Lista zawiera piękne, poruszające i zabawne historie o miłości, które na pewno spodobają się Waszym pociechom. Czym jest miłość? To jedna z najważniejszych emocji w życiu każdego człowieka. Warto rozmawiać o niej z dziećmi, a najlepszym sposobem na rozpoczęcie rozmowy jest oczywiście… książka!  To tytuły dla najmłodszych, jednak są na tyle uniwersalne, że na pewno będzie można je czytać w późniejszym czasie.

Kompletny przewodnik po najpiękniejszych książkach dla dzieci o miłości:

„Wielka Mała Niedźwiedzica” Paulina Chmurska : miłość we Wszechświecie

„Wielka Mała Niedźwiedzica”  Paulina Chmurska : miłość we Wszechświecie
Miłość we Wszechświecie

Kategoria wiekowa: dla dzieci 5-11 lat

Ta pierwsza pozycja przedstawia uczucia rodzicielskie, jako najsilniejsze, a ta piękna historia opowiada przede wszystkim o miłości matki i córki. Książka w poruszający sposób opisuje podróż Małej i Wielkiej Niedźwiedzicy po Drodze Mlecznej. Celem tej podróży jest dostarczenie tajemniczego pakunku w odpowiednie, bezpieczne miejsce na niebie… Jednak wyprawa nie należy do najłatwiejszych, jako że na drodze sławnych gwiazdozbiorów może czyhać wiele niebezpieczeństw. Ponadto książka zawiera wiele ciekawych informacji na temat kosmosu, które z pewnością zaintrygują niejednego malucha.

„Mały Książę” – Antoine de Saint-Exupéry : książka o różnych obliczach miłości

„Mały Książę” - Antoine de Saint-Exupéry : książka o różnych obliczach miłości
Mały Książę – książka o różnych obliczach miłości

Kategoria wiekowa: +8

Ta książka jest klasykiem, a miłość do róży, choć tragiczna – jedną z najpiękniej opisanych relacji. Warto przeczytać ją naszym pociechom. Mały Książę uczy nas patrzeć sercem, poznajemy z nim różne osobowości dorosłych, tłumaczy czym jest przyjaźń i miłość oraz pokazuje więź między bliskimi i miejscem, w którym mieszkamy. Niepozorna książka, która ma w sobie wiele wartości dla osób w każdym wieku. Prędzej czy później każdy trafi na tę książkę – zachwyci się lub przynajmniej przeczyta jako jedyną lekturę w szkole 😉

,,Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach” – Grzegorz Kasdepke : uczucia dzieci

,,Kocha, lubi, szanuje... czyli jeszcze o uczuciach" – Grzegorz Kasdepke : uczucia dzieci
Kocha, lubi, szanuje – miłość dzieci

Kategoria wiekowa: dla dzieci 4-9 lat

 Jak wytłumaczyć dziecku czym jest miłość? Jak wyjaśnić mu i pomóc zrozumieć swoje emocje?  To zbiór zabawnych opowiadań poświęconych między innymi miłości, nienawiści, strachu, pogardy, poczuciu winy i miłości. Bohaterami opowiadań są przedszkolaki, które z pomocą wychowawczyni – Pani Miłki uczą się czuć oraz te emocje nazywać. Na końcu każdego opowiadania znajduje się opis konkretnej emocji oraz praktyczne rady dla dzieci. Inteligencja emocjonalna jest niezwykle ważna w funkcjonowaniu człowieka. Należy ją kształtować od najmłodszych lat. Ta książka jest dobrym początkiem do rozmowy o uczuciach 😊

,,Kiedyś” – Alison McGhee : o matczynej miłości

,,Kiedyś" - Alison McGhee : o matczynej miłości
Kiedyś – o matczynej miłości

Kategoria wiekowa: dla dzieci 5-12 lat

To książka o miłości matki do córki. Oszczędna w słowa, ale czasami wystarczy wypowiedzieć tylko kilka zdań, żeby dziecko zapamiętało je na długie lata. Główną bohaterką jest matka, która obserwuje rozwój swojego dziecka. Dzieli się z nami wyjątkowymi momentami w życiu każdego rodzica – pierwsza jazda na rowerze, nauka pływania, wyprowadzka. To niezwykle wzruszająca książka, która oddaje kwintesencję macierzyństwa. 


,,Małe Kobietki” – Louisa May Alcott : o miłości i bliskości siostrzanej

,,Małe Kobietki" - Louisa May Alcott : o miłości i bliskości siostrzanej
Małe kobietki – o miłości i bliskości siostrzanej

Kategoria wiekowa: +13
Jest to piękna opowieść o miłości i bliskości siostrzanej. Akcja książki dzieje się pod koniec XIX wieku. Marmee March uczy swoje córki: Meg, Jo, Beth i Amy jak żyć zgodnie ze swoimi wartościami. To cztery siostry o wyrazistych charakterach, mimo trwającej wojny secesyjnej, nieobecności ojca i wielu trudności dzielą się z innymi entuzjazmem i miłością do życia. To też historia o dorastaniu i buncie przeciw społecznym oczekiwaniom – w szczególności wobec kobiet. 

,,Jeż” – Katarzyna Kotowska : moja ulubiona spośród top 10 o miłości dla dzieci

,,Jeż" - Katarzyna Kotowska : moja ulubiona spośród top 10 najpiękniejszych książek o miłości dla dzieci
Jeż – top 10 o miłości dla dzieci

Kategoria wiekowa: +6
Główny temat tej książki jest nieco inny, mianowicie dotyczy adopcji. Jednak nie mogłam jej pominąć w tym zestawieniu, ponieważ uważam ją za najpiękniejszą historię miłosną. Przedstawia historię rodziców, którzy pragnęli potomka oraz cierpienie opuszczonego dziecka. Kiedy te dwa światy spotykają się, to nieufność i strach zamieniają się powoli w miłość. Autorka porównała adoptowane dziecko do jeża, z którym trzeba się obchodzić bardzo delikatnie, z czułością i spokojem. Bowiem dzieci z trudnym dzieciństwem mają kolce, które uniemożliwiają nam kontakt z nim. Autorka pokazuje, że okazując im dużo miłości i cierpliwości, z czasem tych kolców będzie coraz mniej. Dla mnie to obowiązkowa pozycja z listy top 10 najpiękniejszych książek o miłości nie tylko dla dzieci.


,,Kwiaty po prostu kwitną” – Bruno Ferrero : miłość z perspektywy salezjanina

,,Kwiaty po prostu kwitną" - Bruno Ferrero : miłość z perspektywy salezjanina
Kwiaty po prostu kwitną – miłość z perspektywy salezjanina

Kategoria wiekowa: +13
Tę książkę powinien przeczytać każdy – bez względu na to ile ma się lat.  To krótkie opowiadania, które każą nam zastanowić się nad sensem życia, miłością, przyjaźnią. Ile minut/godzin/dni/lat byłeś szczęśliwy w swoim życiu? Czy dziecko, które ma 40 euro może kupić za to godzinę Twojego czasu? Jakie byłoby Twoje ostatnie słowo, gdybyś na chwilę miał stracić głos? Ta niezwykle refleksyjna książka będzie idealna dla nastolatków, ale i dla rodziców, którzy chcieliby inaczej spojrzeć na swoje życie.

,,Psie troski” – Tom Justyniarski : o bezwarunkowej miłości do zwierząt

,,Psie troski" - Tom Justyniarski : o bezwarunkowej miłości do zwierząt
Psie troski – o bezwarunkowej miłości do zwierząt

Kategoria wiekowa: dla dzieci 5-11 lat

Miłość do zwierząt jest mi szczególnie bliska. Ta książka zdobyła pierwsze miejsce w rankingu TOP-10 Ministerstwa Edukacji Narodowej. Uczy współczucia, empatii, opiekuńczości i poczucia odpowiedzialności. Polecam wszystkim, a zwłaszcza tym, którzy zastanawiają się nad kupnem/adopcją zwierzątka.

,,Czy mogę się przytulić?” – Eoin Mclaughlin : o tym jak miłość pokonuje wszelkie przeszkody

,,Czy mogę się przytulić?" - Eoin Mclaughlin : o tym jak miłość pokonuje wszelkie przeszkody
Czy mogę się przytulić? – o tym jak miłość pokonuje wszelkie przeszkody

Kategoria wiekowa: dla dzieci 3-8 lat

To książka, którą co prawda już raz polecałam, ale uważam, że zachwyca treścią i formą. Z jednej strony poznajemy żółwia, a z drugiej jeża. Jak czuje się jeż, który przez swoje kolce nie ma do kogo się przytulić? A jak czuję się żółw, który ma zbyt twardą skorupę? Zdradzę, że oboje w pewnym momencie się spotykają i dzieje się magia! To ciepła i poruszająca opowieść o bliskości i walce z samotnością. Uświadamia dzieciom, że przytulanie dostarcza poczucia bezpieczeństwa, pomaga zrozumieć emocje i sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi  Polecam gorąco! Czytając tę książkę warto się przytulać. 

,,Przepis na miłość” – Katharina Grossmann-Hensel : o znalezieniu drugiej połówki

,,Przepis na miłość" - Katharina Grossmann-Hensel : o znalezieniu drugiej połówki
Przepis na miłość – o odnalezieniu drugiej połówki

Kategoria wiekowa: dla dzieci 4-10 lat

Zabawna historia o miłości rodziców, którzy przecież nie zawsze byli razem. Ona – kolorowa, bałaganiara, uwielbia tańczy i żyje w chaosie. On – uporządkowany, wszystko dla niego jest czarno-białe, kocha szachy i jest pedantem. Opowieść o tym, jak przeciwieństwa się przyciągają i ile z tego może wyniknąć pozytywnych rzeczy. 🙂


 

Podsumowując: miłość ma różne oblicza i można je poznawać na różne sposoby. Dzieci powinny ją doświadczać od najbliższych na co dzień. Wskazane jest, żeby poznawały je z różnych historii, a opisane przeze mnie lektury, to top 10 najpiękniejszych książek o miłości dla dzieci. Jeśli interesują Was inne zestawienie o polecanych książkach dla dzieci to odsyłam Was do mojego poprzedniego wpisu o najlepszych książkach na prezent: https://pomabajki.pl/10-najlepszych-ksiazek-dla-dzieci-na-swiateczny-prezent/

 

4 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do społeczności Pomabajki!
i otrzymaj dostęp do:

Wskazany e-mail będzie wykorzystywany tylko na potrzeby komunikacyjne społeczności Pomabajki, nie przekażę go nikomu innemu. W każdym momencie możesz poprosić mnie o wykreślenie Twoich danych. Liczę, że jednak takiej potrzeby nie będzie :)

Instagram

Facebook

Bądź w kontakcie
z jeszcze większą ilością fanów Pomabajek!