Jeszcze parę miesięcy temu Pomabajki były tylko pomysłem. Długo zastanawiałam się, czy bajkoterapia znajdzie odpowiednich odbiorców w Internecie. Ale ostatnio wydarzyło się coś, co potwierdziło sens prowadzenia bloga. Pomabajki objęły patronatem medialnym książki dla dzieci! Jesteście zainteresowani, co to za pozycja? Czytajcie dalej 😊
Nasz mózg codziennie przetwarza mnóstwo informacji. Musi zweryfikować, które są nam potrzebne i wartościowe, a które zbędne i trzeba je odrzucić. Prowadząc zajęcia z bajkoterapii sama przecież uczę dzieci, żeby miały odwagę myśleć nieszablonowo. Bo to właśnie kreatywność sprawia, że jesteśmy wyjątkowi. Sama miałam w tym obszarze ogromne wyzwanie – w jaki sposób, kreatywny sposób, promować bajkoterapię poza moimi zajęciami stacjonarnymi? Podczas pracy grupowej mam kontakt z maksymalnie kilkunastoma dziećmi, a jak dotrzeć do pozostałych rodziców i dzieci? Rozważałam różne pomysły, a jednym z nich był właśnie ten blog. Bajkoterapia w Polsce jest mało znana. Ale postanowiłam zaryzykować i wykupiłam tę domenę (na szczęście była wolna!). Okazało się, że to był strzał w dziesiątkę. Dzięki temu udało mi się zrealizować kolejny cel – opowiedzieć Wam historię wyjątkowego Płomyczka i objąć patronatem medialnym książki dla dzieci.
Wyjątkowy Płomyczek? Jak to? Co to za jeden? I dlaczego pomógł mi spełnić mój cel? Już spieszę z opowieścią 😊
Książka napisana przez mamę dla jej niepełnosprawnej córeczki
Autorka Płomyczka – Wioleta Piróg, napisała dwie książki dla dzieci, a inspiracją do jej powstania była jej niepełnosprawna córeczka Oliwia. Ta lektura jest wyrazem matczynej miłości. Płomyczek skradł nie tylko moje serce, ale i moich uczniów! Po przeczytaniu pierwszej części książki od razu zorganizowałam zajęcia dla dzieci i były oczarowane! Kibicowali małemu smoczkowi z całych sił, a następnie wykonali piękne ilustracje. Historia w nim opisana niesie dużo więcej mądrości, niż mogłoby Wam się wydawać!
Historia wyjątkowego smoka Płomyczka
No dobra, to co to za smoczek i dlaczego niby jest taki wyjątkowy? Książka opowiada o rodzicach, którzy bardzo chcieli mieć dziecko. Ich marzenie w końcu się spełniło. Niestety po narodzinach okazuje się, że mały smoczek urodził się bez skrzydeł. Nie mógł latać, a przecież smoki uwielbiają to robić! Kto z nas nie chciałby zostać na jeden dzień takim przyjemnym stworzeniem i oglądać świat z góry? Gdy Płomyczek trochę podrósł rówieśnicy zaczęli mu dokuczać. Wszyscy z nich korzystali ze swoich skrzydeł, a z Płomyczka drwili ☹ Jak w tej sytuacji zachował się mały bohater? Czy jego los się odmienił? Udało mu się znaleźć przyjaciół? Czy zaakceptował siebie? To właśnie rozwój sytuacji i decyzje Płomyczka sprawiają, że ta lektura jest tak unikatowa. Mocno zachęcam Was, żebyście przeczytali książkę i sami się tego dowiedzieli 😊
Historia wyjątkowego smoka Płomyczka – część 2
Kilka dni temu premierę miała druga część dzielnego Płomyczka. W kontynuacji dzielny smoczek uczy się…ziać najprawdziwszym ogniem! Bo przecież z legend wiadomo, że to ich specjalność. Jak możecie się domyślić, dorastający smok ma trudności z tą umiejętnością. Czy sobie poradzi? Czy uwierzy w swoje umiejętności? Myślę, że już znacie odpowiedź 😉
Co sprawia, że dana książka może zostać uznaną za terapeutyczną?
Wiecie, ile książek jest wydawanych rocznie? A ile bajek? Tysiące, a może i miliony? 😉 Kto zatem ma czas i chęci, żeby je wszystkie przeczytać? Przyznam Wam się, że mimo prowadzenia bloga o temacie książkowej, ja też nie czytam wszystkich! Ale na szczęście na bazie swojego doświadczenia jestem w stanie skutecznie ocenić na ile dana książka będzie miała potencjalną wartość terapeutyczną dla dzieci. Najważniejsze elementy, to:
- Główni bohaterowie przeżywają problem emocjonalny, z którym dziecko się utożsamia. Wyzwania głównego bohatera pomagają dziecku zaakceptować rzeczywistość, znaleźć sposoby postępowania w danej sytuacji, by uporać się z problemem.
- Postacie drugoplanowe pomagają głównemu bohaterowi otworzyć się przed nimi. Dodatkowo wprowadzają nastrój optymizmu, akceptacji i przyjaźni.
- Metoda odczulania, dzięki której dziecko oswaja się z lękiem, wprowadzane jest w stan relaksacji i akceptacji danego problemu.
- Brak morału (dziecko samo powinno wynieść mądrość z książki)
- Pozytywne zakończenie, w którym dziecko pozbywa się towarzyszących mu do tej pory lęków i obaw. Dziecko zdobywa umiejętności radzenia sobie w stresowych sytuacjach.
Pomabajki – patronat medialny książek bajkoterapeutycznych dla dzieci
Czy historia wyjątkowego smoka Płomyczka spełnia te warunki? Jak najbardziej! Dlatego też bardzo się ucieszyłam, jak p. Wioleta Piróg napisała do mnie wiadomość z pytaniem o objęcie książki patronatem, bo to był jeden z celów prowadzenia niniejszego bloga. Mieć dostęp do szerszego zakresu potencjalnych lektur, żeby móc je dla Was sprawdzać i przedstawiać zdecydowanie najciekawsze. No chyba, że chcecie czytać 3 nowe bajki dziennie, żeby być na bieżąco ze wszystkimi? 😉
Bardzo się cieszę, że obie części mogłam objąć patronatem medialnym. Mam nadzieję, że autorka – Wioleta Piróg i Wydawnictwo Za Górami wzrosną w siłę niczym dzielny Płomyczek. Życzę Wam wszystkiego dobrego, a czytelników bloga razem z małymi pociechami zapraszam do zamawiania książki i lektury po ogromną dawkę pozytywnej inspiracji. Upór, konsekwencja, chęć spełniania marzeń pomimo wrodzonych niedoskonałości to cechy bardzo nam przydatne w dzisiejszym świecie. A jeśli dodatkowo współżyjemy i tworzymy w niesamowitej relacji ze swoimi bliskimi i rodzicami, to razem możemy wiele, a może nawet wszystko?