Pomabajki objęły patronatem medialnym książki o wyjątkowym Płomyczku

Jeszcze parę miesięcy temu Pomabajki były tylko pomysłem. Długo zastanawiałam się, czy bajkoterapia znajdzie odpowiednich odbiorców w Internecie. Ale ostatnio wydarzyło się coś, co potwierdziło sens prowadzenia bloga. Pomabajki objęły patronatem medialnym książki dla dzieci! Jesteście zainteresowani, co to za pozycja? Czytajcie dalej 😊

Nasz mózg codziennie przetwarza mnóstwo informacji. Musi zweryfikować, które są nam potrzebne i  wartościowe, a które zbędne i trzeba je odrzucić. Prowadząc zajęcia z bajkoterapii sama przecież uczę dzieci, żeby miały odwagę myśleć nieszablonowo. Bo to właśnie kreatywność sprawia, że jesteśmy wyjątkowi. Sama miałam w tym obszarze ogromne wyzwanie – w jaki sposób, kreatywny sposób, promować bajkoterapię poza moimi zajęciami stacjonarnymi? Podczas pracy grupowej mam kontakt z maksymalnie kilkunastoma dziećmi, a jak dotrzeć do pozostałych rodziców i dzieci? Rozważałam różne pomysły, a jednym z nich był właśnie ten blog. Bajkoterapia w Polsce jest mało znana. Ale postanowiłam zaryzykować i wykupiłam tę domenę (na szczęście była wolna!). Okazało się, że to był strzał w dziesiątkę. Dzięki temu udało mi się zrealizować kolejny cel – opowiedzieć Wam historię wyjątkowego Płomyczka i objąć patronatem medialnym książki dla dzieci.

Wyjątkowy Płomyczek? Jak to? Co to za jeden? I dlaczego pomógł mi spełnić mój cel? Już spieszę z opowieścią 😊

Książka napisana przez mamę dla jej niepełnosprawnej córeczki

Autorka Płomyczka – Wioleta Piróg, napisała dwie książki dla dzieci, a inspiracją do jej powstania była jej niepełnosprawna córeczka Oliwia. Ta lektura jest wyrazem matczynej miłości.  Płomyczek skradł nie tylko moje serce, ale i moich uczniów! Po przeczytaniu pierwszej części książki od razu zorganizowałam zajęcia dla dzieci i były oczarowane! Kibicowali małemu smoczkowi z całych sił, a następnie wykonali piękne ilustracje. Historia w nim opisana niesie dużo więcej mądrości, niż mogłoby Wam się wydawać!

Ilustracja smoka Płomyczka w wykonaniu dzieci na zajęciach biblioterapeutycznych
Ilustracje smoka Płomyczka w wykonaniu dzieci

Historia wyjątkowego smoka Płomyczka

No dobra, to co to za smoczek i dlaczego niby jest taki wyjątkowy? Książka opowiada o rodzicach, którzy bardzo chcieli mieć dziecko. Ich marzenie w końcu się spełniło. Niestety po narodzinach okazuje się, że mały smoczek urodził się bez skrzydeł. Nie mógł latać, a przecież smoki uwielbiają to robić! Kto z nas nie chciałby zostać na jeden dzień takim przyjemnym stworzeniem i oglądać świat z góry? Gdy Płomyczek trochę podrósł rówieśnicy zaczęli mu dokuczać. Wszyscy z nich korzystali ze swoich skrzydeł, a z Płomyczka drwili ☹ Jak w tej sytuacji zachował się mały bohater? Czy jego los się odmienił? Udało mu się znaleźć przyjaciół? Czy zaakceptował siebie? To właśnie rozwój sytuacji i decyzje Płomyczka sprawiają, że ta lektura jest tak unikatowa. Mocno zachęcam Was, żebyście przeczytali książkę i sami się tego dowiedzieli 😊

Patronat medialny książki dla dzieci
Pierwsza część książki o przygodach smoka Płomyczka

Historia wyjątkowego smoka Płomyczka – część 2

Kilka dni temu premierę miała druga część dzielnego Płomyczka. W kontynuacji dzielny smoczek uczy się…ziać najprawdziwszym ogniem! Bo przecież z legend wiadomo, że to ich specjalność. Jak możecie się domyślić, dorastający smok ma trudności z tą umiejętnością. Czy sobie poradzi? Czy uwierzy w swoje umiejętności? Myślę, że już znacie odpowiedź 😉

Płomyczek uczy się ziać ogniem - patronat medialny książki
Druga część książki o przygodach smoka Płomyczka

Co sprawia, że dana książka może zostać uznaną za terapeutyczną?

Wiecie, ile książek jest wydawanych rocznie? A ile bajek? Tysiące, a może i miliony? 😉 Kto zatem ma czas i chęci, żeby je wszystkie przeczytać? Przyznam Wam się, że mimo prowadzenia bloga o temacie książkowej, ja też nie czytam wszystkich! Ale na szczęście na bazie swojego doświadczenia jestem w stanie skutecznie ocenić na ile dana książka będzie miała potencjalną wartość terapeutyczną dla dzieci. Najważniejsze elementy, to:

  • Główni bohaterowie przeżywają problem emocjonalny, z którym dziecko się utożsamia. Wyzwania głównego bohatera pomagają dziecku zaakceptować rzeczywistość, znaleźć sposoby postępowania w danej sytuacji, by uporać się z problemem.
  • Postacie drugoplanowe pomagają głównemu bohaterowi otworzyć się przed nimi. Dodatkowo wprowadzają nastrój optymizmu, akceptacji i przyjaźni.
  • Metoda odczulania, dzięki której dziecko oswaja się z lękiem, wprowadzane jest w stan relaksacji i akceptacji danego problemu.
  • Brak morału (dziecko samo powinno wynieść mądrość z książki)
  • Pozytywne zakończenie, w którym dziecko pozbywa się towarzyszących mu do tej pory lęków i obaw. Dziecko zdobywa umiejętności radzenia sobie w stresowych sytuacjach.

Pomabajki – patronat medialny książek bajkoterapeutycznych dla dzieci

Pomabajki - patronat medialny książki dla dzieci
Logo Pomabajek jako patronatu medialnego

Czy historia wyjątkowego smoka Płomyczka spełnia te warunki? Jak najbardziej! Dlatego też bardzo się ucieszyłam, jak p. Wioleta Piróg napisała do mnie wiadomość z pytaniem o objęcie książki patronatem, bo to był jeden z celów prowadzenia niniejszego bloga. Mieć dostęp do szerszego zakresu potencjalnych lektur, żeby móc je dla Was sprawdzać i przedstawiać zdecydowanie najciekawsze. No chyba, że chcecie czytać 3 nowe bajki dziennie, żeby być na bieżąco ze wszystkimi? 😉

Bardzo się cieszę, że obie części mogłam objąć patronatem medialnym. Mam nadzieję, że autorka – Wioleta Piróg i Wydawnictwo Za Górami wzrosną w siłę niczym dzielny Płomyczek. Życzę Wam wszystkiego dobrego, a czytelników bloga razem z małymi pociechami zapraszam do zamawiania książki i lektury po ogromną dawkę pozytywnej inspiracji. Upór, konsekwencja, chęć spełniania marzeń pomimo wrodzonych niedoskonałości to cechy bardzo nam przydatne w dzisiejszym świecie. A jeśli dodatkowo współżyjemy i tworzymy w niesamowitej relacji ze swoimi bliskimi i rodzicami, to razem możemy wiele, a może nawet wszystko?

Ze strony wydawnictwa autorki możesz zamówić książki: Wydawnictwo Za Górami
A jeśli chcesz dowiedzieć się o innych ciekawych książkach dla dzieci, to zapraszam Cię do tego wpisu: Top 10 najpiękniejszych książek dla dzieci o miłości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do społeczności Pomabajki!
i otrzymaj dostęp do:

Wskazany e-mail będzie wykorzystywany tylko na potrzeby komunikacyjne społeczności Pomabajki, nie przekażę go nikomu innemu. W każdym momencie możesz poprosić mnie o wykreślenie Twoich danych. Liczę, że jednak takiej potrzeby nie będzie :)

Instagram

Facebook

Bądź w kontakcie
z jeszcze większą ilością fanów Pomabajek!