Jak rozwinąć w dziecku pasję czytania

Jak rozwinąć w dziecku pasję czytania? – 7 skutecznych metod

1. Rytuał czytania

A gdyby tak czytanie było taką normalnością, jak mycie zębów czy wspólne oglądanie telewizji? Aby rozwinąć w dziecku pasję czytania wprowadź rytuał czytania. Może to odbywać się zaraz przed snem lub leniwie po wspólnym posiłku. Wystarczy nawet 15 minut dziennie. Wcześniej możecie porozmawiać o tym, o czym chcecie w dany dzień przeczytać: czy tym razem odwiedzamy tajemniczą, bajkową krainę czy może dowiadujemy się ile Maskonurów mieszka na Islandii? 😉 Tematyka jest dowolna! Ważne, żeby wspólne czytanie stało się czymś naturalnym i powtarzalnym.

2. Odwiedźcie bibliotekę

Może wiecie, a może nie? 😉 Pracuję również w bibliotece szkolnej. Staram się rozwijać pasję czytania wśród dzieci. Pytam o ich zainteresowania czytelnicze, pytam również o to, co jest teraz modne wśród dzieci i nastolatków. Nie zmuszam dzieci do czytania Pana Tadeusza 😉 Chcę, żeby w bibliotece czuły się swobodnie, dlatego chętnie z nimi rozmawiam. To może dlatego w ubiegłym roku szkolnym czytelnictwo wzrosło u mnie w szkole o ponad 200 %! W każdym razie pora już porzucić stereotyp zgorzkniałej Pani, która nie pozwala dotykać książek. Większość pracowników jest nowoczesna, wykształcona i empatyczna, a księgozbiór coraz bardziej milszy dla oka nawet dla najbardziej wymagających czytelników.

3. Czytanie jako sposób na zdobywanie wiedzy

Dzieci są ciekawe świata, przychodzi taki czas, że potrafią zadać nawet kilkadziesiąt pytań w ciągu dnia. Znacie to? 😉 A co jeśli powiemy dzieciom, że dzięki książkom mogą poznawać świat, rozwijać swoje zainteresowania, pasję i poszerzyć swoją wiedzę? Będą oczarowane! Obserwujcie swoje pociechy, jeżeli mają fazę na informację o pociągach, to starajcie się podrzucać im książki o takiej tematyce. To naprawdę działa!

4. Rodzicu – sam też czytaj!

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym chcą być, jak rodzice. Małe pociechy naśladują zachowania dorosłych: próbują swoich pierwszych kroków w szpilkach lub bawią się w zabawy przedstawiające zawody, które wykonują rodzice i uparcie twierdzą, że w przyszłości chcą być tacy, jak mama czy tata. A co się stanie, gdy dziecko będzie widzieć swoich rodziców w trakcie czytania? Zauważy, że czytanie sprawia im przyjemność i wcale nie jest trudne, więc chętniej sięgnie po książkę.

5. Napiszcie własną…bajkę!

Brzmi strasznie? Pisanie nie jest łatwe, ale to nie musi być dzieło na miarę wielkiego Adama Mickiewicza. To ma być dzieło na najwyższą miarę – Twoją i Twojej pociechy/ucznia. Zastosowałam tę metodę na zajęciach z bajkoterapii. Rozdałam uczniom karty milowe i zapytałam  każdego co przedstawia jego karta. Szukaliśmy sposobu, aby połączyć te karty
w wspólną historię. I powstało niesamowite opowiadanie pełne zwrotów akcji! Jeżeli nie posiadacie kart milowych, to nic straconego. Wystarczy Wasza wyobraźnia, a inspiracje do napisania bajki możemy czerpać z codziennego życia, wplątując w nie nutkę magii 😉 Gorąco polecam, bo rozwijamy w ten sposób wyobraźnie, kreatywność i przede wszystkim spędzamy wspólnie czas <3

Karty milowe możesz sprawdzić tutaj: link

6. Audiobajki – inny sposób na czytanie

Czasami przychodzi taki wieczór, że odczuwamy ogromne zmęczenie. Praca na pełen etat, przygotowanie posiłków, opieka nad dziećmi, sprzątanie, zakupy… To wszystko sprawia, że możemy powiedzieć sobie dość. Jak radzić sobie w takie dni? Co zrobić, gdy akurat dzisiaj dziecko chce posłuchać bajki? A my nie mamy na to siły? Z pomocą przychodzą audiobajki, które możemy im włączyć, a dzieci dzięki nim znajdą się w krainie bajek 😊 Już niedługo będę mieć dla Was moją pierwszą audiobajkę! Która pomoże Waszym dzieciom rozwinąć wyobraźnie, wyciszyć się i odpocząć po aktywnym dniu. Czekajcie z niecierpliwością!

7. Zacznijcie od wielkich liter

Dzisiejszy rynek wydawniczy jest pełen książek do nauki czytania. Gdy dziecko pozna już wszystkie literki warto zacząć o tych tytułów, które zawierają obrazki, mniej treści, dużą czcionkę i co najważniejsze – historię napisaną w prosty sposób. Te serię podzielone są na różne stopnie trudności: początkujący (często oznaczany jako 1 lub A), średni (często oznaczony jako 2 lub B) i zaawansowany (często oznaczony jako 3 i C) Poniżej wrzucę kilka moich propozycji, które na pewno spodobają się dzieciom i pomogą rozwinąć w dziecku pasję czytania.

Jeśli szukasz dobrych pozycji do czytania dla swoich dzieci, to może zainteresować Cię: https://pomabajki.pl/przewodnik-po-wartosciowych-ksiazkach-dla-dzieci-i-mlodziezy/

A jakie Wy znacie metody, aby rozwinąć w dziecku pasję czytania? Chętnie poznam Wasze sposoby i doświadczenia 🙂 Podzielcie się nimi proszę koniecznie w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do społeczności Pomabajki!
i otrzymaj dostęp do:

Wskazany e-mail będzie wykorzystywany tylko na potrzeby komunikacyjne społeczności Pomabajki, nie przekażę go nikomu innemu. W każdym momencie możesz poprosić mnie o wykreślenie Twoich danych. Liczę, że jednak takiej potrzeby nie będzie :)

Instagram

Facebook

Bądź w kontakcie
z jeszcze większą ilością fanów Pomabajek!