Trwająca sytuacja polityczna i epidemiologiczna może sprawić, że poczucie naszej własnej wartości znacząco się obniży. Nam, jako dorosłym łatwiej jest zrozumieć obecną sytuacje. A co z dziećmi? W tych czasach rozwijająca się samoświadomość u dzieci jest kluczowa. Warto pamiętać, że rola rodziców jest bardzo ważna, ponieważ mają największy wpływ na życie dziecka. To właśnie rodzice dostarczają dzieciom wzorców zachowania, a okres wczesnego dzieciństwa jest szczególnie ważny w zakresie kształtowania się samooceny dziecka. Jak więc, budować i wzmacniać poczucie wartości u dzieci? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie.
Czym jest poczucie własnej wartości?
W psychologii samoocena jest rozumiana jako subiektywna ocena własnej osoby, czyli dokładnie to co sami myślimy o sobie. Ocena może być pozytywna lub negatywna. Ważne jest zatem, żeby od najmłodszych lat budować zdrową i pozytywną ocenę w stosunku do samego siebie, ponieważ poczucie własnej wartości odgrywa ważną rolę w naszych życiowych wyborach.
Jak budować i wzmacniać poczucie własnej wartości u dzieci? Jest na to kilka sposobów! Przede wszystkim kluczowe w relacjach jest zaufanie, poczucie bezpieczeństwa i bliskości oraz bezwarunkowa miłość. Przygotowałam kilka punktów, które warto zapamiętać i zastosować w swoim domu.
10 podpowiedzi jak budować i wzmacniać poczucie własnej wartości u dzieci
1. Okazuj empatię.
Empatia to trudna umiejętność, jednak chcąc wychować szczęśliwe dziecko, warto ją bliżej poznać. Dorosły powinien starać się rozumieć i akceptować to, co czuje dziecko. Wspierać je w tym, co przeżywa i być obecnym w trudnych chwilach (pierwszy dzień w przedszkolu, wizyta u dentysty, kłótnia z przyjacielem, choroba).
2. Rodzicu przytulaj!
Bliskości jest szczególnie ważna dla dzieci. Czuły dotyk uczy wyrażania emocji, relaksuje i daje poczucie bezpieczeństwa. Przytulanie sprawia, że czujemy się ważni i akceptowani.
3. Dziecko ma swoje zdanie, słuchaj go.
Nie krytykuj i nie oceniaj, rozmawiaj na ten temat. Ważne, żeby dziecko zrozumiało, że ma prawo do swojego zdania, ale pamiętało, że każdy ma prawo do swojego poglądu.
4. Mów o emocjach.
Dzieciom trudno jest opisać i nazwać swoje emocje. Uczą się tego. Dlatego ważne jest, żeby akceptować je wszystkie. Gdy dziecko się złości, należy zacząć rozmowę: rozumiem, że jesteś zły, to normalne. Pokażmy dzieciom, że rozmowa to jeden najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z emocjami. Ucz tego dziecko, a wzrośnie jego poczucie własnej skuteczności i pewności siebie.
5. Wspieraj mocne strony i talenty.
To właśnie na mocnych stronach i talentach opiera się poczucie własnej wartości. Kształtując pasje, budujemy nasz charakter. Świadomość swoich mocnych stron zwiększa naszą pewność siebie. Dlatego warto odkrywać je w dziecku.
Przeczytaj wpis: Jak odkrywać i rozwijać talenty (Gallupa) u dzieci
6. Rodzicu, dbaj o siebie.
Gdy dziecko będzie obserwować, że rodzice dbają o siebie, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, to takie zachowanie stanie się dla niego naturalne. Ważne są tutaj też najbliższe relacje: wzajemny szacunek, miłość i akceptacja.
7. Wspólne zainteresowania.
Wspólne spędzanie czasu to najlepsze co możesz dać swojemu dziecku. Czerpania radości i satysfakcji z tego, co wspólnie robicie, to gwarantowana świetna zabawa, ale także wzajemne wzmacnianie poczucie własnej wartości.
8. Pozwól popełniać błędy.
Należy pozwolić dziecku popełniać własne błędy oraz uświadamiać, że błędy zdarzają się każdemu człowiekowi. Dzięki porażkom uczymy się żyć lepiej i łatwiej. Rozmawiaj z dzieckiem o tym, jakie Ty popełniłeś błędy i w jaki sposób sobie z nimi poradziłeś i w czym Ci pomogły.
9. Dotrzymuj słowa.
Pamiętasz dziecięce obietnice? Dla dzieci są one święte i nie do złamania! Pamiętaj o tym, gdy coś obiecasz swojemu dziecku, jeśli zdarzy Ci się nie dotrzymać danego słowa, szczerze o tym porozmawiajcie.
10. Rodzicu, miej do siebie dystans!
Śmiech i dystans do siebie to kwintesencja świadomości siebie. Jeśli dziecko zobaczy, że śmiejesz się z siebie, gdy np. potknąłeś się o chodnik, to w podobnej sytuacji przypomni sobie Twoje zachowanie i nie odczuje smutku/wstydu. To bardzo ważne!
Jak budować i wzmacniać poczucie własnej wartości u dzieci? Poza wyżej wymienionymi metodami można zastosować również gry i zabawy. A przecież wiadomo, że to poprzez zabawę dzieci uczą się nowych rzeczy najlepiej 🙂 Również nawyków o tym jak myśleć o sobie. Przygotowałam dla Was przetestowane przez siebie zabawy, które w tym pomogą! 😊