Jak odkrywać i rozwijać talenty u dzieci i młodzieży? – Test Gallupa

Gdy byłam mała uważałam, że jestem świetną piosenkarką. Mama wspierała mnie w tym i wysyłała na większość konkursów, w których mogłam się wykazać swoim nadzwyczajnym głosem. Czas zweryfikował moje umiejętności i z pięknego młodziutkiego głosu został tylko fałsz. 😉 Potem pojawiły się inne zawody, które chciałam wykonywać – niektóre naprawdę szalone! Jednak podstawą tego wszystkiego była moja mama. W jej oczach widziałam, że mogłam osiągnąć naprawdę dużo. 

Dzieciństwo to najważniejszy okres naszego życia. Te chwile wpływają na nas i często są źródłem wielu pozytywnych, ale również przykrych sytuacji. Nie lubię gdy dorośli mówią do dzieci: ,,Masz wszystko: zabawki, telefony, laptopy – wszystko Ci zapewniłem, a Ty ciągle jesteś nieszczęśliwy”. Co dla dziecka znaczy ,,wszystko”? Jestem przekonana, że większość dzieci zamieniłaby swoją super zabawkę na czas spędzony z ukochanym rodzicem. Prawdziwie spędzony czas – bez telefonu i komputerów. 

Jak zrozumieć swoje dziecko? Jak z nim rozmawiać? Jak sprawić, żeby w przyszłości nie popełniło naszych błędów i odnalazło swoją ścieżkę? Dobrym sposobem jest zrobienie swojemu dziecku testu Gallupa. 

Test Gallupa został stworzony przez Donalda Cliftona w Instytucie Gallupa. Określa on nasze wrodzone talenty. Pokazuje również jakie działania są dla nas najbardziej naturalne i gdzie powinniśmy szukać w sobie potencjału. Test składa się z 117 stwierdzeń, z których w ciągu 20 sekund musimy wybrać najbardziej pasujące do nas. Instytut Gallupa wyłonił 34 talenty, z czego pierwsze pięć najbardziej opisuje nasz charakter, działania i możliwości. Kilka miesięcy temu zrobiłam ten test i zdradzę Wam, że moimi dwoma pierwszymi talentami jest rozwijanie innych oraz empatia, które idealnie wpisują się w mój zawód. 🙂 Znając te talenty wykorzystuję je w swojej pracy, m.in. w zajęciach bajkoterapeutycznych. Otóż, niektórym dzieciom daję możliwość częstszej wypowiedzi, ponieważ dostrzegam w nich potrzebę rozmowy, natomiast innym umożliwiam dalsze odkrywanie książek, bo wykazują potrzebę zgłębienia danej tematyki.

A o co chodzi z testem Gallupa dla młodszych odbiorców? Rodzicom, których dzieci nie skończyły 10 lat polecam obserwację – sami próbujemy wyłapać czym charakteryzuje się nasze dziecko. Jeśli jest ponadprzeciętnie komunikatywne, to może wcale nie oznacza, że ma zadatki ADHD, tylko rozwija się w nim jeden z talentów – czar (to jeden z talentów wyróżniający się u dorosłych, odpowiednikiem u dzieci jest talent centrum uwagi), dzięki któremu łatwiej będzie mu zostać piosenkarzem, influencerem czy inną gwiazdą skupiającą ludzi wokół siebie? 

Jeśli dziecko ma ukończone 10 lat, to jego osobowość jest względnie ukształtowana pod wpływem doświadczeń, wychowania, rówieśników, otoczenia, zainteresowań. To wszystko wpływa na to, kim będzie w przyszłości. Warto w tym czasie zorientować się w czym jest dobre, a pomóc może tutaj test talentów. 10 talentów dla dzieci i młodzieży zostało przetłumaczone na język polski przez Tropicieli Talentów (link do strony poniżej):

  1. Osiąganie – dziecko ma więcej energii, dąży do wyznaczonego sobie celu.
  2. Rywalizacja – dziecko świetnie odnajduje się w konkursach/grach. Nie lubi przegrywać i zawsze chce być najlepsze.
  3. Opiekuńczość – dziecko chce naprawiać świat, charakteryzuje się empatią i chęcią pomocy każdemu potrzebującemu.
  4. Odkrywczość – dziecko uwielbia uczyć się nowych rzeczy, jest ciekawe świata i chętnie zgłębia wiedzę.
  5. Rzetelność – dziecko postrzegane jest jako godne zaufania i odpowiedzialne. Zawsze dotrzymuje słowa.
  6. Pewność siebie – dziecko charakteryzuje się pewnością siebie. Wierzy w swoje umiejętności i dąży do uzyskania sukcesów.
  7. Nastawienie na relacje – dziecko lubi poznawać nowych znajomych. Stale potrzebuje kontaktu z rówieśnikami, dba o przyjaciół.
  8. Myślenie o przyszłości – dziecko jest typem marzyciela, ale rozmyśla tylko o rzeczach, które w przyszłości może osiągnąć.
  9. Organizowanie – dziecko jest bardzo zorganizowane, lubi poczucie spełnienia i realizowanego celu.
  10. Centrum uwagi – dziecko uwielbia być w centrum uwagi, najlepiej czuje się w towarzystwie, na scenie, przed publicznością. Lubi przejmować inicjatywę. 

Czy któryś z powyższych talentów dostrzegasz u swojego dziecka? Może Cię zaskoczę, ale Twoje dziecko posiada wszystkie 10 talentów, jednak tylko trzy z nich są bardziej aktywne. To one określają jego osobowość i pokazują sposoby myślenia, odczuwania i działania. Jeśli jesteś rodzicem, to wynik testu pokaże Ci, co w dziecku jest naturalne i mocne. Wspólnie możecie rozwijać i umacniać te talenty, które pomogą mu lepiej i efektywniej działać w przyszłości.

Test Gallupa dla dzieci +10 jest dostępny online tylko w języku angielskim (dla dorosłych jest dostępna wersja po polsku) i składa się z 78 stwierdzeń, które wybiera najbardziej pasujące do siebie. Czasami popełniamy błędy, ponieważ dziecko wykazuje talent do bycia gwiazdą TV (bycie w centrum uwagi), a my na siłę namawiamy do tego, żeby zostało lekarzem (opiekuńczość) i na odwrót. Wyobraźcie sobie: co by było, gdyby Marylę Rodowicz rodzice całe życie namawiali do bycie podróżniczką, a Martynę Wojciechowską do zostania piosenkarką?! 😉

Nawet jeśli nie zdecydujesz się na test Gallupa dla dziecka, to polecam obserwację swojej pociechy. Dajmy dzieciom więcej przestrzeni i pomóżmy im znaleźć swoją ścieżkę, którą będą podążać same, ale z naszym wsparciem i miłością.

Natomiast informację w języku angielskim znajdziecie tutaj: KLIK

3 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do społeczności Pomabajki!
i otrzymaj dostęp do:

Wskazany e-mail będzie wykorzystywany tylko na potrzeby komunikacyjne społeczności Pomabajki, nie przekażę go nikomu innemu. W każdym momencie możesz poprosić mnie o wykreślenie Twoich danych. Liczę, że jednak takiej potrzeby nie będzie :)

Instagram

Facebook

Bądź w kontakcie
z jeszcze większą ilością fanów Pomabajek!