Sprawdzone scenariusze bajkoterapeutyczne

Cześć kochani! Dzisiaj mam dla Was niespodziankę 😊 Na końcu artykułu przygotowałam dla Was pakiet 5 sprawdzonych scenariuszy bajkoterapeutycznych o różnych wartościach. Postarałam się o to, że można je wykonać w zaciszu domowym lub w sali lekcyjnej. W dzisiejszym wpisie wyjaśnię pojęcie bajkoterapii, pokażę jej plusy i korzyści dla dzieci oraz przedstawię sprawdzone scenariusze bajkoterapeutyczne. Mam nadzieję, że zachęcę Was do jej realizacji ze swoimi pociechami.

Czym jest bajkoterapia?

Bajkoterapia jako metoda powstała w końcówce lat 80-tych ubiegłego wieku. Za jej prekursorkę uważa się psychologa klinicznego – Doris Brett. Początkowo powieści pisała dla swojej córki Amanthy. Dziewczynka doświadczała wielu lęków, z którymi nie potrafiła sobie poradzić. Mama napisała więc bajkę, w której bohaterka doświadczała podobnych lęków, ale potrafiła sobie z nimi poradzić. I w ten metaforyczny sposób pokazała swojej córce jak to zrobić. Właśnie tak działają książki i scenariusze bajkoterapeutyczne (albo jak lubię je nazywać: Pomabajki): pokazują dzieciom jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Dlatego polecam Wam sprawdzone scenariusze bajkoterapeutyczne.

Moje osobiste doświadczenia w prowadzeniu zajęć ze sprawdzonymi scenariuszami bajkoterepautycznymi

Po licznych kursach z zakresu bajkoterapii zaczęłam prowadzić własne zajęcia, które realizuje indywidualnie oraz w szkole podstawowej klasach 1-3. Stosuję do tego sprawdzone scenariusz bajkoterapeutyczne (udostępniam je pod wpisem). Ich celem jest uspokojenie, zredukowanie problemów emocjonalnych oraz wspieranie uczniów w trudnych sytuacjach. Zajęcia połączone z warsztatami uczą również wartości moralnych, pomagają poradzić sobie z nieśmiałością, a także różnymi rodzajami lęku (przed ciemnością, dentystą, nowymi wyzwaniami). Dodatkowo zwiększają poczucie własnej wartości oraz rozwijają kreatywność.

Na polskim gruncie szczególne zasługi w popularyzowaniu bajkoterapii ma doktor psychologii klinicznej dziecka – Maria Molicka. Jej pierwsza praca w obszarze tego zagadnienia wynikała z własnych doświadczeń zawodowych, związanych z pracą z dziećmi chorymi.

Bajki terapeutyczne charakteryzują się następującymi cechami:

  • Główni bohaterowie przeżywają problem emocjonalny, z którym dziecko się utożsamia. Wyzwania głównego bohatera pomagają dziecku zaakceptować rzeczywistość, znaleźć sposoby postępowania w danej sytuacji, by uporać się z problemem. Zazwyczaj główna postać jest w podobnym wieku co dziecko, dodatkowo może się znajdować w podobnej sytuacji, dzięki czemu dziecko uświadamia sobie, że innym również towarzyszy wewnętrzny niepokój i problemy emocjonalne.
  • Postacie drugoplanowe pomagają głównemu bohaterowi otworzyć się przed nimi. Dodatkowo wprowadzają nastrój optymizmu, akceptacji i przyjaźni. Mogą być to postacie fikcyjne:  zwierzęta, rośliny lub realne: rodzina, przyjaciele.
  • Metoda odczulania, dzięki której dziecko oswaja się z lękiem, wprowadzane jest w stan relaksacji i akceptacji danego problemu.
  • Brak morału.
  • Pozytywne zakończenie, w którym dziecko pozbywa się towarzyszących mu do tej pory lęków i obaw. Dziecko zdobywa umiejętności radzenia sobie w stresowych sytuacjach.

Dzieci poznają wyselekcjonowane bajki i opowiadania, które są wspólnie czytane i omawiane. Uczą się również na zajęciach również poprawnego wypowiadania się, próbują własnymi słowami opisać swoje problemy, lęki, uczucia, ale też powody, które sprawiają, że czują się szczęśliwi. Na jednych z zajęć dzieci miały za zadanie wymyślić coś, czego nie ma,
a bardzo chcieliby, żeby było. Jedna z uczennic wyobraziła sobie latający płyn dezynfekujący, który odkaża cały świat ze wszystkich wirusów i bakterii. Prawda, że pomysłowe? Z kolei na innych zajęciach uczniowie wykonywali rysunki potwora, a za pomocą kolorów mieli określić swój nastrój: złość, radość, smutek, spokój, miłość.

Jak zachęcić dzieci do czytania?

Przede wszystkim należy dobrać odpowiednią literaturę oraz wspólnie ją omówić, pozwolić dziecku na własne przemyślenia/refleksje. Bajkoterapia pomaga im pokazać, ale przede wszystkim zrozumieć swoje emocje, a przy okazji rozbudza w dziecku zainteresowania czytelnicze. Bajki terapeutyczne pozwalają dzieciom na wyobrażenie sobie problemu. Jak może on wyglądać, co wtedy odczuwamy oraz co może się wydarzyć, gdy uda się im z nim zmierzyć.

Sprawdź moje sprawdzone scenariusze bajkoterapeutyczne – kliknij w obrazek poniżej

5 Responses

  1. Ten blog to dla mnie nie tylko źródło wiedzy, ale także inspiracji i motywacji do działania! Autorzy potrafią dotrzeć do serca czytelnika i przekazać treści, które mają istotne znaczenie dla mojego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do społeczności Pomabajki!
i otrzymaj dostęp do:

Wskazany e-mail będzie wykorzystywany tylko na potrzeby komunikacyjne społeczności Pomabajki, nie przekażę go nikomu innemu. W każdym momencie możesz poprosić mnie o wykreślenie Twoich danych. Liczę, że jednak takiej potrzeby nie będzie :)

Instagram

Facebook

Bądź w kontakcie
z jeszcze większą ilością fanów Pomabajek!