Adaptacja w przedszkolu to trudny czas dla dziecka, rodzica i nauczyciela. Wrzesień już za nami. Coraz częściej zauważam jednak, że rodzice decydują się na pierwszą adaptację w przedszkolu właśnie w połowie roku. Dlatego postanowiłam przygotować artykuł o adaptacji w przedszkolu i przedstawić Wam 5 skutecznych metod dla rodziców i dzieci na przetrwanie tych dni. Najważniejsze jest zrozumienie i poczucie bezpieczeństwa dziecka. Możemy wyobrazić sobie co czuje dziecko, które (mimo najszczerszych dobrych chęci Pań nauczycielek) zostaje przekazane do obcego miejsca. Fala emocji, jaką odczuwa dziecko, jest bardzo duża…
5 skutecznych metod jak pomóc dziecku w adaptacji w przedszkolu
1. Wybierz odpowiednie przedszkole
Zastanów się co jest ważne dla Ciebie i Twojego dziecka, a następnie zrób rozeznanie pobliskich przedszkoli. Poszczególne placówki mają zróżnicowane oferty – od zajęć językowych, przez robotykę/automatykę, po codzienny kontakt z naturą. Na czym Wam najbardziej zależy? Czy wolicie przedszkole samorządowe, czy prywatne o określnym standardzie? Jak już dokonacie wyboru i zapiszecie dziecko, to zaufaj nauczycielowi. Ta osoba stawia dobro dzieci ponad wszystko. Przecież spędza z nimi wiele godzin i naprawdę zależy mu/jej, żeby dzieci pozytywnie spędziły ten czas. Być może będzie miał inne sposoby nauczania czy wychowania. Postaraj się je w pierwszej kolejności zrozumieć i o nich porozmawiać, nawet jeśli wydają Ci się niewłaściwe. Współpraca na linii rodzic – nauczyciel jest kluczowa. Jeśli będziecie się wspierać, to wspólnie pomożecie dziecku rozwinąć skrzydła. Dzięki temu dzieci będą czuły się dobrze i bezpiecznie.

2. Rozmawiaj i przygotuj dziecko na początku
Rozmawiajcie dużo o przedszkolu. Dla dziecka to przecież nowość, więc będzie miało mnóstwo emocji i przemyśleń – pozytywnych oraz negatywnych. A Ty też, bo dla Ciebie to też będzie nowość (ufff, wreszcie czas na obejrzenie serialu, ale ojjj, czy moje dziecko poradzi sobie z nowym miejscu?!). Możecie wziąć udział w zajęciach adaptacyjnych, dzięki czemu poznacie nauczyciela i inne dzieci. Odwiedźcie pobliski plac zabaw i okolicę placówki. Bardzo dobrym pomysłem jest czytanie albo słuchanie bajek o pierwszym dniu w przedszkolu. Takie materiały pomagają „na miękko” poruszyć ten temat i rozładować emocje. To właśnie na podstawie obserwacji dzieci (oraz rodziców!) postanowiłam przygotować audiobajkę o adaptacji. Hania i Leśne ludki to bajka terapeutyczna, pomaga dzieciom oraz rodzicom w adaptacji w przedszkolu. Bajkę możesz puścić dziecku, przesłuchać ją razem, a następnie przerobić materiały do pracy.

Hania i Leśne Ludki – audiobajka o adaptacji
W tej bajce Hania pierwszy raz pójdzie do przedszkola! Hania z jednej strony nie może się doczekać, ale z drugiej… odczuwa strach i niepokój.
Czy przedszkole jej się spodoba? Czy zaprzyjaźni się z innymi dziećmi? I czy spotka magicznego leśnego ludka?
Długość bajki: 12:56
Wartości: przedszkole, emocje, radość, strach, przyjaźń, magia, bajkoterapia, przyroda
3. Zbudujcie wspólną rutynę
Co pijesz codziennie rano – wodę, kawę czy herbatę? W którym kubku? Możesz robisz poranną gimnastykę albo włączasz ulubione radio/muzykę? To pomaga Ci wejść w dzień z dobrym nastawieniem. I tak samo może pomóc Twojemu dziecku. Wspólne poranki i wspólna rutyna pomogą uniknąć stresu oraz przygotować się do przedszkola (ehh, ten 5 dniowym tydzień pracy i tylko 2 dniowy weekend zaczyna się właśnie już teraz i tak to potrwa aż do emerytury…).
Przykłady rutyny:
- wspólne śniadanie,
- poranne słuchanie ulubionej muzyki,
- zamiast jazdy samochodem, może spacer do przedszkola?
- rutynowe pożegnanie – może wspólnie je wymyślicie? Np. Przytulas, piątka i rozpoczynam dzień pełen zabawy. 🙂
Rutyna sprawi, że dziecko będzie wiedziało co zaraz nastąpi, a dzięki temu będzie emocjonalnie przygotowane.

4. Pozytywna dyscyplina + język pozytywów
Nasze emocje wpływają na emocje dziecka. I te pozytywne i negatywne są zaraźliwe. To zrozumiałe, że w trudniejsze dni możesz mieć gorszy nastrój i nie pałać optymizmem. Ale w pozostałe postaraj się zachować pozytywny nastrój. Życz dziecku przyjemnych zajęć, miłego dnia, smacznego obiadu, dobrej zabawy z kolegami. Jeśli dziecko lubi rysować, zachęć go do namalowania rysunku dla kogoś innego. Staraj się unikać komunikatów, które budują strach i są nieprzyjemne. „Nie bój się”, „muszę już iść”, „nie będzie tak źle” – to wykreślamy ze swojego słownika! Gdy tylko masz na to przestrzeń, przenoś na dziecko swój dobry nastrój. 🙂

5. Metoda na adaptację w przedszkolu to czas.
Dzieci, tak jak i my dorośli, potrzebują czasu do zapoznania się z nowym miejscem i osobami. Możemy dziecko wspierać we wszystkim: rozmawiać, okazywać miłość, zrozumienia, włączać audiobajki. Ale to właśnie czas działa na ich korzyść. Warto przeczekać te pierwsze tygodnie (oczywiście zachowując powyższe metody i działać na bieżąco), a później z każdym dniem będzie lepiej. Zbyt wysokie oczekiwania w stosunku do dziecka mogą wywołać efekt odwrotny od zamierzonego. Zamiast wymagania pełnej adaptacji w bardzo krótkim czasie zauważaj postępy z dnia na dzień 🙂 Jeśli Twoje dziecko jeszcze nie nawiązało prawdziwych przyjaźni i nie otworzyło się w pełni na inne dzieci, to doceń nawet krótszą zabawę i rozmowę. Z czasem na pewno te relacje się pogłębią i będzie miało swoje bliskie koleżanki i kolegów.

Wiele rodziców zastanawia się jak pomóc dziecku w adaptacji w przedszkolu. I faktycznie, dziecku trzeba pomóc zmierzyć się z tym nie lada wyzwaniem. Rodzic jednak też powinien trzymać rękę na pulsie i pracować nad sobą 😊 Przede wszystkim nie ma się co za bardzo stresować i panikować, jeśli pierwsze dni będą trudne. Takie mogą być, tak po prostu jest. Mam nadzieję, że powyższe metody pozwolą ostudzić Twoje emocje i działać w sposób przemyślany. Nawet taka prosta rzecz, jak zaplanowanie krótszej pracy w pierwszym tygodniu przedszkola, wywoła ogromny efekt. Bo codzienna rozmowa, poświęcenie dziecku czasu na podzielenie się emocjami, to rzecz bardzo prosta, ale jakże potrzebna!
Znasz inne metody? Podziel się w komentarzu i pomóż innym maluchom w adaptacji 😊